Вічний політ душі 

Вічний політ душі «Вічний політ душі» - так називається нова серія скульптур українського американця Богдана Гірного.

У всі часи талановиті, творчі люди покидали Україну з різних причин. Іноді повертались, іноді поверталась їхня творчість... П’ятнадцять років після закінчення аспірантури української Академії мистецтв скульптор Богдан Гірний живе і працює у Нью-Йорку. Отримав у 1997 році визнання американського уряду як художник з видатними здібностями. Близько десяти років працював провідним художником у відомій скульптурній компанії, яка виконувала надскладні інтер’єрні, фасадні та паркові замовлення не тільки у Мангетені, а й від Гонконгу до Трінідаду і Сан-Франциско.

Та мова піде не про комерційну скульптуру, яка годує художника, а про скульптуру творчу, що живить душу... Нова серія робіт Богдана Гірного «Вічний політ душі», створених уже у Сполучених Штатах, утверджує споконвічну й неперехідну ідею мистецтва, яке існує задля краси, гармонії й натхнення.

— Мені імпонує філософія ідеальної скульптури Ерастуса Палмера, американського скульптора неокласицизму. Місія скульптурного мистецтва — не лише імітувати форму, а через неї відкривати найкраще й найчистіше з людської суті... І модна робота не буде досконалою, навіть бездоганно виконана, якщо вона не опирається і не живиться гідністю морального чи інтелектуального пориву. Є речі вічні, а є тимчасові, — каже скульптор. — Я хочу, щоб мої композиції — чи вдома, чи в офісі — вихоплювали із сірої буденності спалахи краси, несли глядачеві заряд божественного і вічного. Щоб підносили душу людини на крилах туди, де вона стає кращою і щасливішою...

Кожен митець вкладає в скульптуру своє розуміння людської природи. Творчі композиції Гірного тяжіють до тем духовних, через форму торкаючись ідей вічних. Придивімося до «Фенікса». Виняткова статичність центрального образу, — незважаючи на експресію і рух інших частин композиції. Фенікс непорушний, вкорінений — відчуваєш, що він птах вічний...

Інша, «Місячна рапсодія», з двома ликами, жіночим і чоловічим. Вони, ніби близнята натхнення, підкреслюють дуальну природу всього сущого. А разом із тим своїми загадковими поглядами у реалії поза реаліями, задивлюючись в інші світи й виміри, — створюють могутній поштовх до злиття людського і Божественного.

— Я створював першу «Хмарину» шість років, а на другу знайшов композиційне рішення всього за один день, — пояснює скульптор. — Результат багаторічного пошуку увінчався знахідкою делікатної ілюзії світла, простору і руху...

Улюблений образ Богдана Гірного — Птахи. Суцвіття енергії, яка закручується і звихрюється, життє-стверджує і вивищує нашу уяву до небес. Круглі скульптурні композиції мають в собі ідею одвічного коловороту в природі і неминучої зміни. Міфічні птахи дивляться одночасно і в минуле, і в майбутнє, бо минуле завжди несе в собі зерно майбутнього. Найдревніша ідея людства, вирішена так по-сучасному і зрозуміло. Могутній рух крил і хмарин з ледь помітними ликами, птахи-фенікси й міфічні жар-птиці — усі образи скульптур Гірного переплітаються в одну потужну енергетичну вертикаль. Утворюється зв’язок між глядачем, людиною — і вічним, Божественним.

Кожна зі скульптур Гірного має свою особливу ауру, створює свій неповторний настрій. Його твори майже дихають, наповнюючи простір чистими, тільки їм відомими думками і відчуттями... Гірний міцно стоїть на позиціях реалістичного мистецтва. Це особливо актуально у Сполучених Штатах, де практично не лишилось доброї реалістичної школи, як на Україні. Поєднуючи абстрактні, сміливі підходи до образів, якими славиться Америка, сполучивши їх з майстерністю реалізму, автор створив свій неймовірний і своєрідний стиль.

В Україні Гірний мав репутацію професіонала, який особливо знається на різних матеріалах і постійно експериментує з ними. І в Америці скульптор став працювати з новими найсучаснішими сполуками для відливів.

— Архипенко першим надумав вирізати скульптуру з пластику — прозорого матеріалу — і освітив її із середини. Я ллю свої роботи також у прозорому матеріалі (авторська техніка), вони, на мою думку, нічим не поступаються традиційній бронзі за цінністю. Усі вже втомились від бронзи... А матеріал, з якого зроблені мої скульптури, — легкий, сонячний і довготривкий. Найголовніше ж — залишає можливість експериментувати, — пояснює автор колекції.

У роботі з новими матеріалами й техніками Гірний також втілює одну дуже американську ідею, задекларовану ще на початку минулого століття. Вона полягає в тому, що ставлення до матеріалу визначає співзвучність часові самого митця. Історія американської скульптури переконує, що саме цей континент найбільше спонукав скульпторів до експериментів з різноманітними матеріалами — метали, суміші сплавів, скло, акрилік, пап’є-маше, текстиль і так далі. Хіба не збагатилось від цього світове мистецтво? Хіба не стало веселішим і сонячнішим із Калдеровими «мобілями» і сталевими інсталяціями Сторм Арт Центру? Сучасні матеріали — це свого роду бунт проти норми, оцінка власної творчості на фоні традиції.

Кожна робота Богдана Гірного проростає з діалогу ідеї та матеріалу. Як скульптури Мікеланджело звільняються з глиби мармуру надлюдським зусиллям, — таким же зусиллям звільнено з ефірного простору й кожен вигин крил містичного птаха, кожен сповнений таємницею і натхненням лик небесної хмари.

«Вічний політ душі» Гірного — сучасна і стильна, радісна і надихаюча збірка творчих робіт, апофеоз багатолітніх шукань автора. Дуже вчасно в період духовного занепаду і торжества долара вона пропонує альтернативу утилітарному скульптурному мистецтву.

Леся Гончар
http://www.day.kiev.ua/uk/article/kultura/vichniy-polit-dushi
Газета «День» №24, 2011; рубрика: культура.скачать dle 10.6фильмы бесплатно
 
Bohdan Hirnyy was born in Ternopil, Ukraine.
Graduated from Lviv State Collage with Bachelor in Decorative and Applied Arts.
In 1993 completed Ukrainian National Academy of Arts with Master`s in Sculpture.
In 1996 earned Ph.D. and the status of Doctor of Arts.